KEMET ALS70A152DB200
ALS70A152DB200
Part No.:
ALS70A152DB200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALS70A152DB200.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
ALS70
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
184mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
11000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.6 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8 A @ 10 kHz
Impedance:
128 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)
Height-Seated(Max):
2.520 (64.00mm)