KEMET ALS71H163DE063
ALS71H163DE063
Part No.:
ALS71H163DE063
Datasheet:
ShinYuaALS71H163DE063.pdf
Description:
CAP ALUM 16000UF 20% 63V SCREW
Series:
ALS71
Capacitance:
16000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
31mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
11000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.4 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.9 A @ 10 kHz
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)
Height-Seated(Max):
3.307 (84.00mm)