KEMET ALS80H361DA450
ALS80H361DA450
Part No.:
ALS80H361DA450
Datasheet:
ShinYuaALS80H361DA450.pdf
Description:
CAP ALUM 360UF 20% 450V SCREW
Series:
ALS80
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
427mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.4 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.1 A @ 10 kHz
Impedance:
262 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)
Height-Seated(Max):
2.126 (54.00mm)