KEMET ALS81A112DA200
ALS81A112DA200
Part No.:
ALS81A112DA200
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaALS81A112DA200.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 20% 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
ALS81
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
236mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.3 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.5 A @ 10 kHz
Impedance:
159 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)
Height-Seated(Max):
2.126 (54.00mm)