KEMET ALS81A302DA100
ALS81A302DA100
Part No.:
ALS81A302DA100
Datasheet:
ShinYuaALS81A302DA100.pdf
Description:
CAP ALUM 3000UF 20% 100V SCREW
Capacitance:
3000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
95mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.1 A @ 10 kHz
Impedance:
77 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)
Height-Seated(Max):
2.126 (54.00mm)