KEMET ALS81A621DB350
ALS81A621DB350
Part No.:
ALS81A621DB350
Datasheet:
ShinYuaALS81A621DB350.pdf
Description:
CAP ALUM 620UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
620 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
240mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.3 A @ 10 kHz
Impedance:
139 mOhms
LeadSpacing:
0.504 (12.80mm)
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)
Height-Seated(Max):
2.520 (64.00mm)