Taiyo Yuden AMK063BJ474MP-F
AMK063BJ474MP-F
Part No.:
AMK063BJ474MP-F
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
ShinYuaAMK063BJ474MP-F.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 4V X5R 0201
  • Related Categories
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
M
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.015 (0.39mm)