C&K AP4E200TWBE
AP4E200TWBE
Part No.:
AP4E200TWBE
Manufacturer:
C&K
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaAP4E200TWBE.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V
Packaging:
Bulk
Series:
AP
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Standard
Circuit:
SPST-NO
SwitchFunction:
Off-Mom
CurrentRating(Amps):
125mA (AC), 200mA (DC)
VoltageRating-AC:
125 V
VoltageRating-DC:
24 V
ActuatorType:
Round, Button
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Black
IlluminationTypeColor:
IlluminationVoltage(Nominal):
TerminationStyle:
Wire Leads
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
PanelCutoutDimensions:
Circular - 13.80mm Dia