KYOCERA AVX AQ115A271JA1BE
AQ115A271JA1BE
Part No.:
AQ115A271JA1BE
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0505 (1313 Metric)
Datasheet:
ShinYuaAQ115A271JA1BE.pdf
Description:
CAP CER 270PF 50V 0505
  • Related Categories
Package/Case:
0505 (1313 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
AQ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
270 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
A
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C
Features:
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.055 L x 0.055 W (1.40mm x 1.40mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.057 (1.45mm)