PUI Audio, Inc. AS01606MS-SC16-WP-R
AS01606MS-SC16-WP-R
Part No.:
AS01606MS-SC16-WP-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
ShinYuaAS01606MS-SC16-WP-R.pdf
Description:
SPEAKER .94W 6 OHM 91 DB 850 HZ
Packaging:
Tray
Series:
AS
ProductStatus:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Receiver
FrequencyRange:
500 Hz ~ 20 kHz
Frequency-SelfResonant:
850Hz
Impedance:
6 Ohms
Efficiency-dBA:
91.00
Efficiency-Testing:
Efficiency-Type:
Sensitivity
Power-Rated:
940 mW
Power-Max:
1.2 W
PortLocation:
Top
Shape:
Rectangular
Material-Cone:
Polyimide (PI)
Material-Magnet:
Nd-Fe-B
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings:
Termination:
Spring Type
Size/Dimension:
0.630 L x 0.354 W (16.00mm x 9.00mm)