Broadcom Limited ASMB-TTF2-0B20B
ASMB-TTF2-0B20B
Part No.:
ASMB-TTF2-0B20B
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
6-PLCC
Datasheet:
ShinYuaASMB-TTF2-0B20B.pdf
Description:
LED RGB DIFFUSED 6PLCC SMD
  • Related Categories
Package/Case:
6-PLCC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:
LensColor:
LensTransparency:
Diffused
MillicandelaRating:
860mcd Red, 2200mcd Green, 455mcd Blue
LensStyle:
Round with Flat Top
LensSize:
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.1V Red, 2.9V Green, 2.9V Blue
Current-Test:
20mA
ViewingAngle:
110°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
620nm Red, 524nm Green, 471nm Blue
Wavelength-Peak:
628nm Red, 518nm Green, 467nm Blue
Features:
Size/Dimension:
3.70mm L x 3.50mm W