Aim Dynamics ASR-04-800A:4-20MA
ASR-04-800A:4-20MA
Part No.:
ASR-04-800A:4-20MA
Manufacturer:
Aim Dynamics
Category:
Current Transducers
Package:
Datasheet:
ShinYuaASR-04-800A:4-20MA.pdf
Description:
4 800A:4-20MA ROGOWSKI COIL
Packaging:
Bag
Series:
ASR-400MV
ProductStatus:
Active
ForMeasuring:
AC
SensorType:
Rogowski Coil
Current-Sensing:
500mA
NumberofChannels:
Output:
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:
Frequency:
Linearity:
±0.5%
Accuracy:
±1%
Voltage-Supply:
8V ~ 35V
ResponseTime:
Current-Supply(Max):
800A
OperatingTemperature:
-20°C ~ 80°C