Amphenol Sine Systems Corp AT13-12PD-BM01
AT13-12PD-BM01
Part No.:
AT13-12PD-BM01
Manufacturer:
Amphenol Sine Systems Corp
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
ShinYuaAT13-12PD-BM01.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 12POS
Packaging:
Tray
Series:
BoardLock™ AT
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
NumberofPositions:
12
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.250 (6.35mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
MountingType:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
FasteningType:
Latch Holder
ContactLength-Mating:
ContactLength-Post:
0.122 (3.10mm)
OverallContactLength:
InsulationHeight:
1.390 (35.30mm)