TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV1910PG24T5Q04
AV1910PG24T5Q04
Part No.:
AV1910PG24T5Q04
Datasheet:
ShinYuaAV1910PG24T5Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
3A (AC)
VoltageRating-AC:
250 V
ActuatorMarking:
Power Symbol
IlluminationTypeColor:
LED, Red/Yellow
IlluminationVoltage(Nominal):
24 VDC
TerminationStyle:
Wire Leads
PanelCutoutDimensions:
Circular - 19.20mm Dia