TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV1920R712Q04
AV1920R712Q04
Part No.:
AV1920R712Q04
Datasheet:
ShinYuaAV1920R712Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
3A (AC)
VoltageRating-AC:
250 V
IlluminationTypeColor:
LED, Blue
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VDC
Features:
Fixed LED Ring
PanelCutoutDimensions:
Circular - 19.20mm Dia