TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV1921D512Q04
AV1921D512Q04
Part No.:
AV1921D512Q04
Datasheet:
ShinYuaAV1921D512Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
SwitchFunction:
On-On
CurrentRating(Amps):
3A (AC)
VoltageRating-AC:
250 V
IlluminationTypeColor:
LED, Yellow
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VDC
Features:
Spot LED
PanelCutoutDimensions:
Circular - 19.20mm Dia