TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV2220EA12T5Q04
AV2220EA12T5Q04
Part No.:
AV2220EA12T5Q04
Datasheet:
ShinYuaAV2220EA12T5Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Packaging:
Box
Series:
AV22
Circuit:
DPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
3A (AC)
VoltageRating-AC:
250 V
IlluminationTypeColor:
LED, Red/Green
IlluminationVoltage(Nominal):
12 VDC
TerminationStyle:
Wire Leads
PanelCutoutDimensions:
Circular - 22.20mm Dia