TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV2510E624Q04
AV2510E624Q04
Part No.:
AV2510E624Q04
Datasheet:
ShinYuaAV2510E624Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
3A (AC)
VoltageRating-AC:
250 V
IlluminationTypeColor:
LED, Green
IlluminationVoltage(Nominal):
24 VDC
PanelCutoutDimensions:
Circular - 25.20mm Dia