TE Connectivity ALCOSWITCH Switches AV2510EB24T5Q04
AV2510EB24T5Q04
Part No.:
AV2510EB24T5Q04
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
ShinYuaAV2510EB24T5Q04.pdf
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 250V
Packaging:
Bulk
Series:
AV25
ProductStatus:
Active
MountingType:
Panel Mount, Front
Type:
Anti-Vandal, Illuminated
Circuit:
SPDT
SwitchFunction:
On-Mom
CurrentRating(Amps):
3A (AC)
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
ActuatorType:
Round, Button, Flush
ActuatorMarking:
No Marking
Color-Actuator/Cap:
Silver
IlluminationTypeColor:
LED, Red/Blue
IlluminationVoltage(Nominal):
24 VDC
TerminationStyle:
Wire Leads
IngressProtection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:
Moving LED Ring
PanelCutoutDimensions:
Circular - 25.20mm Dia