EPCOS - TDK Electronics B25620B1667K323
B25620B1667K323
Part No.:
B25620B1667K323
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYuaB25620B1667K323.pdf
Description:
CAP FILM 660UF 10% 1.32KVDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Bulk
Series:
MKP DC Link
ProductStatus:
Active
Capacitance:
660 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1320V (1.32kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 75°C
MountingType:
Chassis, Stud Mount
Size/Dimension:
4.567 Dia (116.00mm)
Height-Seated(Max):
7.126 (181.00mm)
Termination:
Threaded, Female
LeadSpacing:
1.969 (50.00mm)