EPCOS - TDK Electronics B25690A0128K903
B25690A0128K903
Part No.:
B25690A0128K903
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYuaB25690A0128K903.pdf
Description:
CAP FILM 1200UF 10% 900V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Bulk
Series:
MKP DC Link - Resin Top
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
900V
DielectricMaterial:
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.5 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 75°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
4.567 Dia (116.00mm)
Height-Seated(Max):
5.551 (141.00mm)
Termination:
Threaded, Female
LeadSpacing:
1.969 (50.00mm)