EPCOS - TDK Electronics B25690A0737K901
B25690A0737K901
Part No.:
B25690A0737K901
Datasheet:
ShinYuaB25690A0737K901.pdf
Description:
CAP FILM 730UF 10% 900V RADIAL
Capacitance:
730 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
900V
DielectricMaterial:
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.6 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Chassis, Stud Mount
Size/Dimension:
3.346 Dia (85.00mm)
Height-Seated(Max):
6.929 (176.00mm)
LeadSpacing:
1.260 (32.00mm)