EPCOS - TDK Electronics B25690A2367K003
B25690A2367K003
Part No.:
B25690A2367K003
Datasheet:
ShinYuaB25690A2367K003.pdf
Description:
CAP FILM 360UF 10% 2KV RADIAL
Capacitance:
360 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
2000V (2kV)
DielectricMaterial:
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.4 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 75°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
4.567 Dia (116.00mm)
Height-Seated(Max):
9.055 (230.00mm)
LeadSpacing:
1.969 (50.00mm)