EPCOS - TDK Electronics B25690C1308K103
B25690C1308K103
Part No.:
B25690C1308K103
Datasheet:
ShinYuaB25690C1308K103.pdf
Description:
CAP FILM 3000UF 10% 1.1KV RADIAL
Capacitance:
3000 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1100V (1.1kV)
DielectricMaterial:
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 75°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
5.354 Dia (136.00mm)
Height-Seated(Max):
14.567 (370.00mm)
LeadSpacing:
1.969 (50.00mm)