EPCOS - TDK Electronics B32520E6153K000
B32520E6153K000
Part No.:
B32520E6153K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaB32520E6153K000.pdf
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
B3252* - MKT General Purpose
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.394 L x 0.118 W (10.00mm x 3.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)