EPCOS - TDK Electronics B32620A0222K000
B32620A0222K000
Part No.:
B32620A0222K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaB32620A0222K000.pdf
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
B3262* - MKP High Pulse (stacked)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
500V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.394 L x 0.157 W (10.00mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.335 (8.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)