EPCOS - TDK Electronics B32641B0183J
B32641B0183J
Part No.:
B32641B0183J
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaB32641B0183J.pdf
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
B3264* - MMKP High Frequency
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
600V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.512 L x 0.236 W (13.00mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)