EPCOS - TDK Electronics B32642B0273J
B32642B0273J
Part No.:
B32642B0273J
Datasheet:
ShinYuaB32642B0273J.pdf
Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance:
0.027 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
600V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
Size/Dimension:
0.709 L x 0.236 W (18.00mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)