EPCOS - TDK Electronics B32754C4205K000
B32754C4205K000
Part No.:
B32754C4205K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaB32754C4205K000.pdf
Description:
CAP FILM 2UF 10% 800VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
B3275* - MKP AC-Filter
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
400V
VoltageRating-DC:
800V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8.4 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.240 L x 0.827 W (31.50mm x 21.00mm)
Height-Seated(Max):
1.220 (31.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)