EPCOS - TDK Electronics B32756G2106J000
B32756G2106J000
Part No.:
B32756G2106J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaB32756G2106J000.pdf
Description:
CAP FILM 10UF 5% 500VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
B3275* - MKP AC-Filter
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±5%
VoltageRating-AC:
250V
VoltageRating-DC:
500V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.6 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.654 L x 0.787 W (42.00mm x 20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.555 (39.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)