EPCOS - TDK Electronics B32923J3684K
B32923J3684K
Part No.:
B32923J3684K
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaB32923J3684K.pdf
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
B3292*H/J - X2 High Humidity
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
305V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.043 L x 0.433 W (26.50mm x 11.00mm)
Height-Seated(Max):
0.807 (20.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)