United Chemi-Con B36D301LPN401TD79N
B36D301LPN401TD79N
Part No.:
B36D301LPN401TD79N
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
B36D301LPN401TD79N.pdf
Description:
CAP ALUM 400UF 300V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)