EPCOS - TDK Electronics B37641C8106K062
B37641C8106K062
Part No.:
B37641C8106K062
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaB37641C8106K062.pdf
Description:
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
B37641K
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10V
TemperatureCoefficient:
X5R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.053 (1.35mm)