EPCOS - TDK Electronics B37987F5474K054
B37987F5474K054
Part No.:
B37987F5474K054
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaB37987F5474K054.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
B37987F
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.256 L x 0.197 W (6.50mm x 5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.098 (2.50mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)