EPCOS - TDK Electronics B41041A4156M
B41041A4156M
Part No.:
B41041A4156M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41041A4156M.pdf
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41041
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
49 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
98 mA @ 100 kHz
Impedance:
2.2 Ohms
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)