EPCOS - TDK Electronics B41041B8476M
B41041B8476M
Part No.:
B41041B8476M
Datasheet:
ShinYuaB41041B8476M.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% RADIAL
Series:
B41041
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)