EPCOS - TDK Electronics B41042A2687M
B41042A2687M
Part No.:
B41042A2687M
Datasheet:
ShinYuaB41042A2687M.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Series:
B41042
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
584.8 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
731 mA @ 100 kHz
Impedance:
300 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.689 (17.50mm)