EPCOS - TDK Electronics B41042A3188M
B41042A3188M
Part No.:
B41042A3188M
Datasheet:
ShinYuaB41042A3188M.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.325 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.472 A @ 100 kHz
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)