EPCOS - TDK Electronics B41042A397M
B41042A397M
Part No.:
B41042A397M
Datasheet:
ShinYuaB41042A397M.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.462 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
200 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)