EPCOS - TDK Electronics B41042A4228M
B41042A4228M
Part No.:
B41042A4228M
Datasheet:
ShinYuaB41042A4228M.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.814 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.015 A @ 100 kHz
Impedance:
68 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)