EPCOS - TDK Electronics B41042A4827M
B41042A4827M
Part No.:
B41042A4827M
Datasheet:
ShinYuaB41042A4827M.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
980 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.225 A @ 100 kHz
Impedance:
150 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)