EPCOS - TDK Electronics B41042A5227M
B41042A5227M
Part No.:
B41042A5227M
Datasheet:
ShinYuaB41042A5227M.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
439.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
390 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)