EPCOS - TDK Electronics B41042A5338M
B41042A5338M
Part No.:
B41042A5338M
Datasheet:
ShinYuaB41042A5338M.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.396 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.662 A @ 100 kHz
Impedance:
45 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)