EPCOS - TDK Electronics B41042A567M
B41042A567M
Part No.:
B41042A567M
Datasheet:
ShinYuaB41042A567M.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL
Series:
B41042
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.664 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
150 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)