EPCOS - TDK Electronics B41042A6567M
B41042A6567M
Part No.:
B41042A6567M
Datasheet:
ShinYuaB41042A6567M.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Series:
B41042
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.346 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.682 A @ 100 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)