EPCOS - TDK Electronics B41042A827M
B41042A827M
Part No.:
B41042A827M
Datasheet:
ShinYuaB41042A827M.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 80V RADIAL
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.886 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)