EPCOS - TDK Electronics B41505A4229M2
B41505A4229M2
Part No.:
B41505A4229M2
Datasheet:
ShinYuaB41505A4229M2.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Series:
B41505
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
17mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.5 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)