EPCOS - TDK Electronics B41550E4479Q000
B41550E4479Q000
Part No.:
B41550E4479Q000
Datasheet:
ShinYuaB41550E4479Q000.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 16V SCREW
Series:
B41550
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
13 mOhms
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
2.032 Dia (51.60mm)
Height-Seated(Max):
3.217 (81.70mm)