EPCOS - TDK Electronics B41605A258M2
B41605A258M2
Part No.:
B41605A258M2
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41605A258M2.pdf
Description:
CAP ALUM 2500UF 20% 55V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
B41605
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
55 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
31mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
6.4 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)