EPCOS - TDK Electronics B41605A338M2
B41605A338M2
Part No.:
B41605A338M2
Datasheet:
ShinYuaB41605A338M2.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 55V SNAP
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
55 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
24mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
7.1 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)